Χαστούκι από το Μαρούσι...

Ένα καταπληκτικό Μαρούσι επικράτησε 80-78 του Παναθηναϊκού στο κλειστό του ΟΑΚΑ για τη δεύτερη αγωνιστική του Top 16 ρίχνοντας τους πρωταθλητές Ευρώπης στο καναβάτσο. Δήμιος των «πρασίνων» ο Μπίλι Κις με 5/7 τρίποντα, εξαιρετικοί και οι Χόμαν, Καλάθης. Προβληματική σε ένα ακόμη ματς η ομάδα του Ομπράντοβιτς. Καθοριστικά πλέον για τον Παναθηναϊκό τα ματς που ακολουθούν με Μπαρτσελόνα, πρώτα στη Βαρκελώνη και μετά στο ΟΑΚΑ. Από το πρώτο λεπτό... ο Παναθηναϊκός έκανε σαφή την πρόθεσή του να τροφοδοτήσει τον Νίκολα Πέκοβιτς. Ο Μαυροβούνιος σέντερ ήταν ασταμάτητος κοντά στο καλάθι σημειώνοντας 13 πόντους στην πρώτη περίοδο, ωστόσο οι «πράσινοι» αδυνατούσαν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Κι αυτό γιατί το Μαρούσι έπαιζε καταπληκτικά το πικ-εν ρολ, με κύριο εκφραστή τον Τζάρεντ Χόμαν, που πέτυχε 9 πόντους στο διάστημα αυτό, αλλά και τον Κώστα Καϊμακόγλου. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έδειχναν να μην έχουν αντίδοτο σε ένα παιχνίδι που οι ίδιοι... διδάσκουν εδώ και αρκετά χρόνια, με αποτέλεσμα το προβάδισμα να εναλλάσσεται και η πρώτη περίοδος να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες, 21-21, σε ένα απολαυστικό παιχνίδι.

Η επιθετική φιλοσοφία του Παναθηναϊκού δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το «τάισμα» του Πέκοβιτς συνεχίστηκε, με τον σέντερ του «τριφυλλιού» να πετυχαίνει τους 19 από τους 27 πρώτους πόντους της ομάδας του. Η είσοδος του Μάικ Μπατίστ και του Αντώνη Φώτση βελτίωσε την αντιμετώπιση του πικ εν ρολ από την άμυνα του Παναθηναϊκού, αλλά το Μαρούσι με τρίποντα από τους Καλάθη (28-25) και Πελεκάνο (31-30) πήρε το προβάδισμα. Τα πολλά λάθη όμως των τυπικά γηπεδούχων, 13 τον αριθμό στο πρώτο ημίχρονο, δεν έμειναν αναξιοποίητα από τους πρωταθλητές Ευρώπης, που με πρωτεργάτες τους Σπανούλη και Νίκολας πήραν για πρώτη φορά διαφορά πέντε πόντων (33-38) κι έκλεισαν το ημίχρονο με βραχεία κεφαλή, 37-40.

Η αντίσταση του Αμαρουσίου στις αρχές της τρίτης περιόδου δεν ήταν σθεναρή παρά μόνο στο ξεκίνημα (41-45), αφού τα επόμενα πέντε λεπτά ανήκαν στον Παναθηναϊκό. Ξεκινώντας από την εμφανώς βελτιωμένη άμυνά του και με ορθολογισμό στην επίθεση, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς άρχισαν να... ξεμακραίνουν κι έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή διαφοράς, 43-53, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Το +10 έφερε... χαλάρωση στους «πράσινους» και ταυτόχρονα ενεργοποίησε το ένστικτο αυτοσυντήρησης των «μαυροκίτρινων». Με ένα επί μέρους σκορ 12-2, στο οποίο βοήθησαν δύο φοβερά τρίποντα του Μπίλι Κις, το Μαρούσι ισοφάρισε σε 55-55 και το δεκάλεπτο έκλεισε με δύο εύστοχες βολές του Διαμαντίδη και σκορ 55-57.

Με ορεξάτο τον Μάικ Μπατίστ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +4, 58-62, στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Όμως το Μαρούδι αποδείχτηκε πολύ σκληρό για να πεθάνει και με καταιγισμό τρίποντων, δύο από τον Πατ Καλάθη κι ένα από τον Μάριο Μπατή, προηγήθηκε 6:37 πριν το τέλος με 64-62. Το γκολ φάουλ του Μπατίστ έδωσε μόνο προσωρινά το προβάδισμα στην ομάδα του (64-65), αφού με ένα 5-0 από εξαιρετική προσπάθεια του Πατ Καλάθη και τρίποντο του Μπίλι Κις, το Μαρούσι προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με +4, 69-65, 4:30 πριν το τέλος. Ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε το προσωπικό του σόου με δύο ακόμη τρίποντα, φέρνοντας την ομάδα του στο 75-69, με τον Παναθηναϊκό να μένει στο ματς χάρη σε δύο τρίποντα από Διαμαντίδη και Νίκολας (75-72). Η διαφορά δύο λεπτά πριν το τέλος έφτασε στο +7, 79-72, με καλάθια των Λούκας και Μαυροειδή, βάζοντας τους «πράσινους» με την πλάτη στον τοίχο. Το τρίποντο του Αντώνη Φώτση κράτησε στην... εντατική τον Παναθηναϊκό (79-75), ο Ντρου Νίκολας μείωσε στο καλάθι (79-77), ενώ ένα λάθος του Κώστα Καϊμακόγλου στην επίθεση του Αμαρουσίου έδωσε την ευκαιρία στον Μάικ Μπατίστ με 1/2 βολές να φέρει την ομάδα του στον πόντο (79-78). Ο Πατ Καλάθης αστόχησε σε τρίποντο στη συνέχεια, αλλά ο ίδιος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και υποχρέωσε τους «πράσινους» να καταφύγουν στη λύση των φάουλ, αφού στο χρόνο που απέμενε το Μαρούσι θα είχε την κατοχή. Το χρονόμετρο σταμάτησε στα 20,3’’ για τη λήξη, όταν ο Κώστας Καϊμακόγλου πήγε στη γραμμή για δύο βολές. Ο αρχηγός του Αμαρουσίου είχε 1/2 κάνοντας το 80-78, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Νίκολας έκανε λάθος πάσα και το Μαρούσι έφτασε σε μία τεράστια νίκη.

Ένα αποτέλεσμα που δίνει στο Μαρούσι ελπίδες για μία ακόμη ευρωπαϊκή υπέρβαση, αρκεί να πάρει τουλάχιστον μία νίκη στα δύο ματς με την Παρτιζάν που έχει στη συνέχεια, και ρίχνει τον Παναθηναϊκό στο καναβάτσο, με δύο ήττες σε ισάριθμα ματς και δύο πολύ δύσκολα παιχνίδια με την Μπαρτσελόνα να ακολουθούν.

Δεκάλεπτα: 21-21, 37-40, 55-57, 80-78

Μαρούσι (Μπαρτζώκας): Κις 17, Πελεκάνος 10, Μπατής 5, Χόμαν 13, Νάτζφεϊ 2, Μαυροειδής 4, Καλάθης 11, Καϊμακόγλου 8, Λούκας 10.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Σπανούλης 8, Περπέρογλου 2, Μπατίστ 15 (7 ριμπ.), Φώτσης 10, Χάισλιπ 2, Νίκολας 11, Διαμαντίδης 11, Πέκοβιτς 19, Καλάθης.